Almanya Oturum İzni Başvurusu

Almanya oturum izni başvurusu süreci göz korkutucu olabilir. Ancak doğru bilgi ve hazırlık ile başvuru sürecini başarılı şekilde ilerletmek için, uzman danışmanlarımızla iletişime geçerek, oturum izni başvurusunu başlatabilirsiniz.

Almanya oturum izni başvurusu yaparken; ulusal vize başvurusunda bulunulur. Bu sayede Schengen vizesinden ayrı şekilde imkanlar sunulur. Schengen vizesinde 90 gün kalış süresi bulunurken, ulusal vize başvurusuyla, daha uzun kalma olanağı vardır.

Oturum izin başvuruları, niteliklerine göre değişkenlik gösterir:

 • Evlilik sebebiyle oturum izni, 3 yıl süreyle geçerlidir. Sürenin bitiminde, uzatma yapılabilir.
 • Eşten bağımsız olarak oturum izni, evliliğin sona ermesiyle talep edilebilecek bir izindir. Evlilik en az 3 yıl sürmüş olmalıdır.
 • Eğitim amaçlı oturum izni; yüksek öğrenime hazırlayan dil kurs ve dil programlarını kapsar. Başvuru sahibi, üniversiteye resmî kayıt yaptırmış olmalıdır.
 • AB kalıcı oturum izni, süresizdir ve Almanya’da çalışma iznini de kapsar.
 • Yerleşim sebebiyle oturum izni, çalışma iznini de içine katar. Süresiz olarak verilebilir. Ancak bazı şartların yerine getirilmesi gerekir.

Geleneksel (standart) oturum izni; süresi sınırlıdır ve Almanya’ya geliş sebebine göre değişir. AB üyesi ülke vatandaşı ya da İsviçre vatandaşı olmayan kişilerle Türk vatandaşları, Almanya’da oturma izni alırken, Yabancılar Dairesi’ne başvuru yapmalıdır.

Almanya Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

Almanya oturma izni kaç günde çıkar; değerlendirme sürecine de bağlı olarak, ortalama 3-6 ay arasında değişen bir sürede izinler çıkmaktadır.

Almanya Süresiz Oturum İzni Şartları

Almanya’ya çeşitli sebeplerle oturum izni almak isteyenler Almanya süresiz oturum izni ile yerleşim izni alabilir. Süresiz oturum izni yerleşim izni olarak adlandırılır ve Almanya süresiz oturum izni şartları yerine getirilerek hem oturum hem de çalışma izni alınmış olur.

Süresiz oturum izni için gerekli şartlar;

 • Başvuru sahibi, en az 5 yıl boyunca oturum izni almış olmalıdır.
 • Başvuru sahibi hem kendisinin hem de ailesinin geçimini, hiçbir şeye bağımlı olmadan karşılıyor olabilmelidir.
 • Almancayı A2 seviyesinde konuşuyor olunmalı ve bu konuda dil sertifikası sunulmalıdır.
 • Emeklilik sigortası için, en az 60 aylık bir primin ödenmiş olması gerekir.
 • Almanya’da çalışma iznine sahip olunması gerekir.
 • Almanya şartlarına uyum sağlayabilmek için, uyum kursunu başarılı şekilde geçmiş olmak gerekir.
 • Sabıka kaydının olmaması gerekir.

Sabıka kaydı konusunda; 90 günlük küçük cezaların alındığı mahkûm olma durumları ya da alınan cezaların 3 aya kadar ertelenmiş olması, oturum izni üzerinde etkili değildir.

Almanya Oturum İzni Gerekli Evraklar

Almanya oturum izni gerekli evraklar; standart vize belgelerinin yanında, oturum izni türüne göre değişen belgelerden oluşur. Geçerliliği en az 6 ay olan pasaport dışında; en az 3 ay önce çekilmiş ve başka vize başvurularında kullanılmayan biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, seyahat sağlık sigortası, banka hesap dökümü gereklidir.

Eğitim için oturum izni alınacaksa; Almanca olarak doldurulmuş 2 adet başvuru formu, ikametgâh belgesi, özgeçmiş, motivasyon yazısı, dil yeterlilik sertifikası hazırlanmış olmalıdır.

Almanya oturum izni için randevu alınarak yapılan mülakatta, bazı durumlarda ek belgeler istenebilir. Bu ek belgelerin tamamlanması ve yeniden randevu alınarak, belgelerin ilgili memura teslim edilmesi gerekir.