Güzel destinasyonlara tanıklık etmek isteyenler Almanya vize başvurusu gerekli evraklar nelerdir sorgulayarak seyahate çıkıyor. Öncelikle belgeleri olarak:

  • Orijinal ve fotokopisi ile birlikte pasaportların hazırlanması gerekir.
  • Varsa eski olan Schengen vizelerinin de fotokopilerini hazırlamanız önem arz ediyor.

Olmazsa olmaz vize başvuru formlarının eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması önemli. Hatta başvuru formunun yanında taahhütname de gelir ve her birinin ibraz edilmesi beklenir. Tekrardan zorunlu olan diğer belgeleri sıralamak gerekirse:

  • Kimlik numarasının açık bir şekilde yer alması üzerine nüfus cüzdanı fotokopilerini sunmak gerekir.
  • Yeni çekilmiş olmak şartıyla 2 tane biometrik fotoğrafı da başvuru sırasında paylaşmanız istenir.

Anne – baba bilgilerinin eksiksiz olduğu vukuatlı nüfus kayıt örneği de olmazsa olmaz belgeler arasında yerini almıştır. Aynı zamanda vukuatlı nüfus kayıt örneğinin yeni tarihli olmasına dikkat edilir. Diğer vize belgeleri olarak:

  • Gidiş ile dönüşü beyan eden uçak rezervasyonlarının da paylaşılması gerekir.
  • Uçak gibi otel rezervasyonlarına da ihtiyaç duyulur.

Bizimle iletişime geçenler tüm bu rezervasyonlara dair yardım alabilir ve vize başvurularını hızlandırabilir. Gerekli belgeleri öğrenmeniz ve ibraz etmeniz kolay hale gelir. Son olarak bu belgeler arasına eklenenleri de sıralamak gerekirse:

  • Seyahat masraflarının açık belgeler ile belirtilmesi önem arz ediyor.
  • Tarafımızdan temin edilen sağlık sigortası poliçeleri de dosya içerisine eklenecektir.

Aynı zamanda mesleki belgelerin hazırlanması işlemleri hızlandırır. Nitekim mesleki veya finansal durumun belgeler ile beyan edilmesi vize başvurularından olumlu yanıt almanızı güçlendirir.

Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Sadece belgeleri hazırlamakla kalmaz devamında randevulara da geçmek gerekir. Bunun için Konsolosluk sistemi üzerinden PNR numarası paylaşılır ve randevu ataması gerçekleşir. Randevuların netlik kazanması da 10 – 15 gün aralığında değişiklik gösterebilir.

Almanya Vize Türleri Nelerdir?

Almanya vize başvurusu gerekli evraklar seyahat amacına göre farklılık gösterir. Bunun için turistik, ticari, transit ve aile ziyareti gibi ayrı vize türlerinden tercihinizi yapmanız gerekir.

Almanya Vizesi Ne Zaman Sonuçlanır?

Yasal süre 15 gün olarak belirtilir. Almanya Konsolosluğu tarafından ek belgeler talep edilirse bu süreç uzayabilir.