Almanya vize başvurusu, hem konsolosluk üzerinden hem de aracı kurum sayesinde yapılır. İstenmiş olan gerekli evrakların tamamlanması şarttır. Farklı birçok vize türü söz konusudur. Bunların arasında en kısa sürede çıkan ise turistik olarak bilinen izindir. Firmamızla iletişime geçerek sürece dair tüm detayları rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Almanya Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Almanya vize başvurusu; umuma mahsus olarak bilinen ve bordo rengiyle dikkat çeken pasaportlar üzerinden yapılır. 90 günü aşmayacak şekilde ilgili ülkeye seyahat edebilmek için mutlaka konsolosluk ya da belirlenmiş, her türlü belgeyi kabul etme yetkisine sahip bir aracı kurum üzerinden gerçekleştirilmelidir. Yeşil, siyah, gri pasaportu olan kişilerin ise vize almasına gerek yoktur. Türkiye’nin birçok kentinde yer alan aracı konsolosluk merkezlerinin tercih edilmesi mümkündür.

Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’ya gitmek için vize almak isteyen kişilerin, başvuruyu seyahatten 60 gün önce yapmaları gerekmektedir. Gerekli olan evraklar ise şöyledir;

  • Geçerlilik süresinin 3 ay ya da daha fazla olduğu bir pasaportun alınması şarttır.
  • Önceden kullanmış olduğunuz eski pasaportlar söz konusu ise bunları da başvuru sürecinde hazır etmeniz önemlidir.
  • İkametgah, nüfus cüzdanı fotokopisi ve aynı zamanda vukuatlı olması kaydıyla nüfus örneği, konsolosluğun istemiş olduğu belgelerin içinde yer alır.
  • Seyahat nedeni, bunun hazırlanmış olan planı, evraklar üzerinden sunulmak zorundadır.
  • Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise banka hesabınızda, belli bir meblağın üstünde para bulunması gerekliliğidir. Bunun miktarı farklılık gösterirken genellikle 1000 Euro ve üzeri yeterli olacaktır.
  • Seyahat sağlık sigortası, uçuş belgesi ve otel rezervasyon bilgileri olmalıdır.

Almanya Vize Başvurusu Parmak İzi Süreci Nedir?

Almanya vize başvurusu sürecinde, bu izni almak isteyen kişilerin parmak izlerini vermeleri gerekmektedir. 10 parmağın tümünü kapsamaktadır. Bu kural 2014 senesinde yürürlüğe girmiştir. İlk başvurularda şarttır.

Almanya Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Vize başvurularının sonuçlanması, vize türüne göre farklılık göstermektedir. Turistik olanlar için 5 gün süresi öne çıkmaktadır. Ancak tüm yoğunluk ve benzeri durumlar göz önüne alındığında, 15 güne kadar uzayabildiğini ifade etmek gerekiyor.